Вологість повітря визначається кількістю в ньому водяної пари. Джерелом вологи в повітрі є вода, що випаровується з відкритих водних поверхонь, землі та рослин. В атмосфері волога може перебувати у трьох станах: газоподібному – у вигляді пари, рідкому – у вигляді різної величини крапель, і твердому – у вигляді снігу або граду.
Склад повітря дуже впливає на стан здоров’я людини – від нього залежить її працездатність і емоційний стан. Важливим показником є вміст вологи в повітряних масах – її величина зменшується залежно від сезону і місця перебування.
Вплив вологості на людину в різні сезони
Влітку повітряні маси міститять велику кількість вологи – при збільшенні температури вони “вбирають” в себе воду. Надмірна зволоженість негативно позначається на стані людей: великий вміст вологи призводить до збільшеної віддачі тепла, організм швидше перегрівається. При тривалому перебуванні під палючим сонцем знижується імунітет, відбувається загострення серцевих захворювань, гіпертонії і атеросклерозу.
За високих температур і зниженим вмістом вологи повітряних мас спеку переносити легко. При збільшенні значень цього параметра у людини можуть виникати неприємні стани: підвищується температура тіла, з’являється слабкість і головний біль, частішає пульс і дихання, рясне потовиділення.
Взимку, в процесі зменшення температурних показників, відбувається зниження вологості. Організм починає віддавати тепло. При низькій температурі і високій зволоженості повітря організм людини переохолоджуватиметься.
Комфортними умовами для життя є 30-60% вологості повітря.
Вплив вологи на предмети побуту
Підвищена вологість повітря негативно впливає не тільки на людський організм. Вологі середовища сприяють прискореному розмноженню грибкових утворень, руйнуються будівельні споруди, псуються предмети меблів і інтер’єру.
Дуже тонко реагують на зміну процентного вмісту вологи вироби з деревини: погіршується стан меблів, інтер’єрних конструкцій і музичних інструментів. При високій зволоженості дерев’яні покриття деформуються і змінюють форму.
Сухе повітря не менш небезпечне для побутових предметів, що стає помітно при настанні холодів і включення центрального опалення: меблева поверхня тріскається, паркет починає розшаровуватися, музичні інструменти важче налаштовуються. Негативи позначаються і на стані творів мистецтва: від поверхні картин відшаровується фарба – саме тому в приміщенні великих музеїв і виставкових залів встановлюються спеціальні пристрої, які фіксують зміну показників складу повітряних мас.
Найвологіше місце на планеті
Атмосфера містить біля 15000 км³ вологи, це майже 8000 стандартних плавальних басейнів 50х21х1,8 м. Кількість водяної пари впливає на погодні та кліматичні умови. Вміст води в атмосфері над різними ділянками планети неоднаковий, і при переміщенні повітря в окремих місцях земної поверхні рідина випаровується швидше, ніж відбувається її конденсація.
За щорічним рівнем опадів найвологішим місцем у світі є Черрапунджі (Індія) — 11770 мм. Вологість різко змінює теплопровідність і теплоємність повітря. Тому спека і холод в умовах високої вологості переносяться значно важче. Узимку при високій вологості людина більше мерзне, навіть обмороження можна отримати при +4°C. У спеку в тропіках піт, що виділяється людським організмом, через велику вологість повітря не може ефективно випаровуватися і знижувати температуру тіла. Це призводить до великих втрат води та порушення терморегуляції організму і перегріву.
Народні прикмети
При зміні погоди змінюється вміст вологи в повітряній масі. Народні прикмети, пов’язані з вологістю повітря, говорять так: якщо очікується ясна і суха погода, дим з печі буде підніматися вертикально вгору. Перед дощем він стелиться поверхнею землі.
Якщо присутній сильний мороз і сухе повітря, дрова в грубці горять яскравим полум’ям і згоряють за короткий час. При блідому, тьмяному полум’ї і недостатній тязі велика ймовірність високого вмісту вологи в повітряних масах.
Вечірньої пори при відсутності вітру температура повітря падає. Над землею часто можна побачити пароподібну вологу – туман. За його поведінкою також можна судити про майбутню погоду. За прикметами підняття туману вгору свідчить про майбутні дощі. Якщо він лягає на поверхню землі, можна очікувати суху погоду. Нічний і ранковий туман в долині, який зникає зі сходом сонця, говорить про майбутню гарну погоду. Такий прогноз можна поставити при наявності ранкової рясної роси.
Якщо збільшується вміст вологи в повітряних масах, у багатьох квітів спостерігається стиснення суцвіть. Запах горобини стає гострішим. У хвойних дерев опускаються гілки. При сухому повітрі вони піднімаються.
Рекуперація для зниження вологості
Для створення приємного мікроклімату в будинку зайву шкідливу вологу необхідно видаляти з приміщення. Цю функцію виконує рекуператор Ventoxx – енергозберігаючий вентиляційний прилад з рекуперацією тепла. Влітку він охолоджує припливне гаряче повітря до кімнатної температури, а взимку – зігріває теплом витяжного відпрацьованого повітря зовнішнє холодне і подає його до оселі.
Цікавить вентиляція житла? Проконсультуємо і допоможемо купити рекуператор: 0-800-214-057.