Чим небезпечне забруднене повітря

У чому небезпека забрудненого повітря і як захиститися від його шкідливого впливу?
забруднене повітря

Кожен з нас мріє жити в екологічно чистій природній зоні, з чистим повітрям і живою природою в безпосередній близькості. На жаль, реальність виглядає інакше, і більшості з нас доводиться миритись з негативними явищами великих міст, в яких ми живемо.

Наслідки шкідливого впливу забрудненого повітря

За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я до 2030 року хронічна обструктивна хвороба легень (ХОХЛ) стане третьою з основних причин передчасної смерті в світі. ХОХЛ зазвичай (але не завжди) викликана палінням, але згідно з результатами досліджень у випадку з пацієнтами-некурцями причиною виникнення захворювання може бути забруднене повітря – в тому числі і забруднене дизельними вихлопними газами.

Експерти ВООЗ стверджують, що забруднення атмосфери щорічно стає причиною приблизно 800 тисяч передчасних смертей в світі, що піднімає брудне повітря на 13-ту сходинку рейтингу причин світової смертності. ВООЗ вважає, що скоротивши рівень забруднення повітря від 70 мкг/м³ до 20 мкг/м³, вдалося б знизити число таких смертей на 15%.

Вченими вже доведено, що невидимі частинки диму і інших шкідливих речовин негативно позначаються на роботі мозку людини. Наприклад, вихлопні гази транспорту викликають затримку його розвитку і деменцію у дітей. Частинки загазованого повітря швидко проникають в кров через легені і поширюються в організмі, легко опиняються в чутливих областях голови, потрапляючи туди через ніс. Більш того, токсичні частки утворюють з’єднання з іншими шкідливими речовинами, наприклад, поліароматичними вуглеводами з рідкого палива, і здатні викликати рак і хвороби печінки і нирок. Часте перебування в такому повітрі може стати причиною запалення клітин нервової системи.

Хто найбільш схильний до небезпеки

Дев’ять з десяти дітей і підлітків в світі дихають забрудненим повітрям, причому забрудненим настільки, що у них виникають серйозні проблеми зі здоров’ям і відбуваються затримки в розвитку. У 2016 році 600 тисяч дітей усього світу померли від респіраторних захворювань, пов’язаних із забрудненим повітрям. Автори нової доповіді ВООЗ визнають, що самі не очікували таких страшних результатів. Доповідь має назву «Прописуємо чисте повітря», де вчені з’ясували, що забруднене повітря більш небезпечне для дітей, ніж для дорослих, оскільки у них прискорене дихання, і з-за маленького росту вони знаходяться ближче до землі, де шкідливі токсини досягають максимальної концентрації – і це в той період, коли розвивається їх організм, в тому числі мозок.

В ході багаторічних досліджень з’ясувалося, що наслідків брудного повітря для малолітніх набагато більше, ніж передбачалося раніше. Крім респіраторних захворювань і хвороб легенів, у дітей можуть розвинутися неврологічні відхилення, ожиріння, отит і рак. На думку вчених, атмосферні домішки можуть стати “останньою краплею” також для людей, що входять до груп ризику по серцево-судинним захворюванням. Мікроскопічні пилові частинки проникають в кровоносні судини і стають причиною запалення, припускають дослідники. Результатом потрапляння таких домішок в кров може стати тромбоз, обмеження кровопостачання, підвищення кров’яного тиску, що в підсумку підвищує ризик збою в електричної активності серця і, відповідно, ймовірність розвитку інсульту, інфаркту і навіть загибелі людини.

Що робити і як захиститися?

У більшості випадків у людей немає можливості вибирати більш прийнятне для здоров’я місце життя. Молодь у всьому світі виїжджає до великих міст, щоб знайти більш цікаву і високооплачувану роботу.
Крім кампаній, спрямованих на озеленення міст, скорочення викидів шкідливих речовин фабриками і промисловими підприємствами, що встановлюються на рівні держав, кожен з нас може в міру своїх можливостей обмежувати вплив вихлопних газів на себе і свою сім’ю.

Нижче кілька простих порад для жителів великих міст:

  • Вибирайте місце проживання подалі від фабрик або центрів особливо активного дорожнього руху. У довгостроковій перспективі краще брати на себе більш затратні шляхи потрапляння на роботу, ніж постійне перебування в зоні максимального викиду вихлопів.
  • Організовуйте собі і дітям регулярні виїзди на природу, за місто, в село. Насичуйте легені живим, чистим повітрям кожен раз, коли це можливо.
  • Загазованість за вікнами – не причина відмовлятися від регулярного провітрювання. Шкода від перенасиченого вуглекислим газом повітря в приміщенні навіть більша за шкоду від свіжого повітря зі шкідливими домішками! Тому не забувайте про регулярне і правильне провітрювання.
  • Якщо ваша квартира виходить вікнами на особливо жваву дорогу, або ви живете в дуже великому місті – рекомендується встановлювати вентиляційні системи, які автоматично забезпечують обмін повітря в квартирі і фільтрують свіже повітря перед його попаданням у приміщення.
  • Не забувайте про живі рослини в усіх житлових кімнатах. За допомогою фотосинтезу рослини роблять свій внесок в мікроклімат приміщення.

Бережіть себе і свою сім’ю!

Рекуператори Вентокс – свіже повітря і енергозбереження в кожен дім!

Інші статті

Підписатися на розсилку