На сьогоднішній день ми можемо знайти гідні аргументи щодо контрольованої вентиляції житлових приміщень. В контексті енергозберігаючого будівництва і реконструкції будівель сьогодні неможливо уявити собі планування будівництва без контрольованої вентиляції. До того ж зараз з’явилася велика кількість сучасних рішень для її реалізації.
До недавнього часу центральні системи вентиляції вважалися верхом досконалості в будівництві житлових приміщень. Однак зараз ми можемо спостерігати збільшення попиту і обсягу продажів саме децентралізованих вентиляційних установок. Особливо це явище стосується Німеччини і насамперед будинків, які знаходяться на реконструкції. На думку Асоціації спільнот інтересів децентралізованих систем домашньої вентиляції (IGDWL), в майбутньому тенденція до застосування децентралізованих вентиляційних установок може збільшитися, оскільки було детально досліджено як змінний режим роботи децентралізованих систем з припривно-витяжною системою впливає на ефективність повітрообміну в приміщенні.
Вентиляція з рекуперацією тепла: “Майже ідеальна система змішаної вентиляції” Олександр Мерцкірх з Університету Люксембургу і дослідницький проект “EwWalt” Рейнсько-Вестфальського технічного університету Ахена (RWTH Aachen) за підтримки Технічного інституту інженерних систем міста Дрезден (ITG Dresden) провели два наукових дослідження, які змогли спростувати упередження, що рекуператор зі зворотно-поступальним теплообміном забезпечує невеликої або навіть нульовою обмін повітря в приміщенні. За словами Асоціації спільноти інтересів децентралізованої системи домашньої вентиляції (IGDWL), обидва дослідження показують, що децентралізована система вентиляції з рекуперацією тепла, розташована в декількох кімнатах, забезпечує майже ідеальне змішування старого і нового повітря (змішана система вентиляції).
В обох проектах було досліджено як змінний режим роботи децентралізованих систем, працюючих за припливно-витяжним принципом, впливає на ефективність вентиляції в приміщенні. В рамках своєї дисертації: “Енергоефективність, зручність користування і аналіз витрат на вентиляційні установки в житлових будинках: випробування нових установок і презентація затребуваних прототипів” Мерцкірх провів великомасштабний аналіз функції вентиляційного обладнання. В одній експериментальної квартирі він визначив коефіцієнт ефективності вентиляції для децентралізованих приточно-витяжних систем. Ідеальний коефіцієнт для змішаної системи вентиляції – 0,5, а в експериментальній квартирі Мерцкірха він досяг майже 0,45.
Незабаром після цього аналізу ефективність децентралізованих пристроїв вентиляції була знову досліджена в Рейнсько-Вестфальському технічному університеті Ахена (RWTH Aachen) під керівництвом професора доктора інженера Дірка Мюллера. Дослідницький проект “EwWalt” – “Енергетична оцінка децентралізованих установок контрольованої вентиляції приміщень зі змінним режимом роботи”, почався в 2006 р і тривав два роки, вивчаючи питання ефективності вентиляції і впливу на рекуперацію тепла в рекуператорах зі зворотно-поступальним теплообміном.
Дослідницький проект прийшов до аналогічних результатів, як і Мерцкірх. Крім того, було виявлено, що місце розташування вентиляційних систем в будівлі практично не впливає на ефективність вентиляції.
* Опубліковано з дозволу Проекту пасивний будинок. Будь-яке копіювання та подальше використання інформації – тільки з дозволу першоджерела.