Чи замислювались ви про природу появи грибку у вашій оселі?

І чи дихають ваші стіни? А якщо ні – то що з цим робити?
чи може стіна дихати?

Хочемо поділитись з Вами професійною думкою німецького будівельного інженера Ф.Ламмаера, який дуже детально зосередився на розповсюдженому в Україні міфі про “дихання стін” та феномен виникнення плісняви в приміщеннях:

“Хто покладається на дихання стін свого будинку, той схожий на людину, яка закрила собі рот і ніс і сподівається на те, що забезпечення її організму киснем повністю відбувається за рахунок дихання шкіри!”

Розглянемо найпоширеніший приклад з життя українців.

Ситуація до встановлення “теплих” вікон.
В одній з квартир будинку типу “сталінка” стоять старі негерметичні вікна, які пропускають повітря навіть неозброєним поглядом. Коефіцієнт теплопровідності (U) вікна орієнтовно 2,5 Вт/м²К, стіни, яка прилягає до вікна – близько 1,16 Вт/м²К.

Мешканці провітрюють кімнати дуже рідко, адже свіже повітря постійно надходить у кімнати через щілини віконних рам. Зрозуміло, свіже повітря надходить у кімнати і взимку, що призводить до необхідності постійного опалення на повній потужності, а також є причиною таких неприємних явищ, як протяги.

Що маємо в даній ситуації…
• Через негерметичність вікон водяна пара, яка утворюється людьми в процесі життєдіяльності, самостійно виводиться назовні.
• У разі, коли водяна пара перетворюється в конденсат, він осідає на будівельних елементах, що має найгірший теплоізолюючий ефект (і найвищий к-т теплопровідності) і, відповідно, найнижчу температуру поверхні (згадайте “візерунки”, які малює мороз на склі).

Після встановлення “теплих” вікон.
Власник квартири приймає рішення встановити нові вікна, щоб раз і назавжди забути проблеми з протягами і заклеюванням вікон на зиму. Старі вікна замінюються на нові герметичні віконні конструкції з к-том теплопровідності (U) 1,0 Вт/м²К. Установка виконана згідно з технологією, в щільному контакті до цегляної кладки, з правильним закладенням швів. Віконні рами мають подвійний ущільнювач.

Однак, мешканці не змінюють своїх звичок і провітрюють кімнати тільки в разі потреби вивести неприємні запахи або з метою зменшення температури взимку (термостати на батареях відсутні).

Що маємо в даній ситуації…
• Вікна тепер герметичні. Водяна пара, що міститься в повітрі, не може самостійно виводитися з приміщення. Унаслідок недостатнього провітрювання водяна пара накопичується в кімнатах з кожним днем більше.
• Водяна пара конденсується на будівельних елементах з найгіршим к-том теплопровідності і найнижчою температурою поверхні: після заміни вікон цим елементом стає стіна. Вона стає вологою і спори цвілевих грибків знаходять ідеальне середовище для свого розвитку. Незабаром на стінах з’являються чорні плями цвілі.

Висновок.
Грибок виявляється в наших квартирах не після встановлення “неправильних” вікон і не після “неправильної” теплоізоляції, а в результаті неправильного провітрювання приміщень! Запам’ятайте наступне: цвіль виникне в описаній вище ситуації неважливо в якому разі – при заміні вікон, при утепленні стін мінватою або експандованим полістиролом. Суть залишається одна: відсутність природної вентиляції через щілини і негерметичність призводить до перенасичення повітря надмірною вологою і утворенню цвілі!

Кому цікавий повний текст цієї статті, читайте її на сайті Проекта пасивний дім.

Інші статті