Провітрюємо будинок правильно: як забезпечити комфортний мікроклімат

Про користь регулярного провітрювання знають усі. Однак про те, що існують правила провітрювання приміщень, мало хто обізнаний. Але ж при неправильній процедурі провітрювання усі очікувані результати – свіже повітря, баланс вологості, гарне самопочуття – можуть звестися до мінімуму.
Провітрюємо будинок правильно

Тому, беремо на озброєння правила ефективного провітрювання, та забезпечуємо одразу декілька якостей свого житла:

  • чисте повітря;
  • дотримання температурних режимів у різних приміщеннях;
  • оптимальна вологість у приміщенні;
  • мінімальні тепловтрати при провітрюванні.

Виділяємо головні правила

У першу чергу, поговоримо про те, яка температура повинна бути всередині житлових приміщень. Стандарти згідно «ГОСТ Р 51617-2000. Житлово-комунальні послуги. Загальні технічні умови» передбачають для гарного самопочуття наступні параметри:

  • для кухні, вітальні та дитячої/ігрової оптимальна температура: +20°С.
  • для ванни та санвузла: +21°С.
  • у спальних приміщеннях під час сну: +14°С.

Важливо відзначити, що температуру на цьому рівні потрібно підтримувати цілий рік – як взимку, так і влітку або у міжсезоння.

Принципи правильного провітрювання

  1. Для більш холодних приміщень провітрювання потрібно організовувати частіше, ніж для більш теплих.
  2. Якщо у вас є можливість вимикати опалення на час своєї відсутності, не варто відключати його повністю. Згодом, нагрів охололих приміщень потребуватиме набагато більшої витрати тепла.
  3. Між приміщеннями з різним температурним режимом не варто залишати двері навстіж.
  4. Провітрювати приміщення потрібно мінімум два рази на день! Причому, правильне провітрювання – це повне провітрювання, коли вікна прочиняються навстіж на певний час. Одним тільки мікропровітрюванням або відкритою кватиркою належного ефекту не досягти!
  5. Скільки часу провітрювати? Усе залежить від вашого клімату та температури за вікном. Візьміть за правило: чим нижчою є температура зовні та чим сильніше вітер – тим меншим буде час провітрювання. У сильний мороз або при сильних вітрах восени та навесні досить 5-хвилинного доступу повітря (головне, щоб вікна відчинялися на цей час повністю). У теплу пору року або за тихої погоди слід провітрювати як мінімум 15 хвилин.
  6. Доповнюйте ранкове провітрювання ще кількома протягом дня. Обов’язково варто провітрити у кімнаті після того, як у ній довго перебували люди (наприклад, на кухні після приготування їжі, у їдальні після обіду або вечері, у вітальні після прийому гостей). Спальні приміщення необхідно провітрювати перед сном та після нього. Особливо це стосується холодних спалень, де підтримується температура у районі +14°С: у холоді повітря швидко віддає вологу та призводить до випаровування на вікнах та конденсату.
  7. Провітрювання за допомогою відкриття дверей до іншої кімнати – це не провітрювання. Для того, щоб відпрацьоване повітря вийшло назовні, потрібно забезпечити йому доступ за межі будинку. Виняток – приміщення, у яких немає вікон взагалі (наприклад, ванні кімнати, гардеробні, санвузли, комори). Ці приміщення необхідно провітрювати через відкриті вікна прилеглих кімнат та створенням наскрізного провітрювання.
  8. Фактори підвищеної вологості: пара на кухні, білизна, що сушиться, випаровування у ванній вимагають більш частого та ретельного провітрювання. У випадку з ванною кімнатою, потрібно не просто відкрити її двері навстіж, але й зачинити двері до інших приміщень, щоб водяна пара не перемістилася до інших кімнат. До речі, прасування – це теж фактор підвищеної вологості, оскільки під впливом праски з білизни активно випаровується волога, а тому, як тільки закінчите прасувати білизну – провітріть кімнату.
  9. Якщо вдома протягом дня нікого немає, можна звести провітрювання до ранкового та вечірнього.
  10. Дощ – не причина для відмови у доступі свіжого повітря. Протягом дня тепле повітря всередині приміщення так насичується вологою, що навіть у сильний дощ краще його замінити на більш насичене киснем та сухіше вуличне.

Провітрювання – це важлива частина гігієни житла. Якщо у вас немає часу або бажання наганяти холодне повітря, можна скористатися автоматичною вентиляцією з рекуперацією тепла. Вона споживає усього 5 Вт, тобто, набагато менше, ніж калорифер, та до того ж не вимагає додаткового обладнання для відведення вологи, яке вам знадобиться при нерегулярному або неправильному провітрюванні.

Якщо ж витрачати час на щоденне провітрювання ви просто не можете, слід використовувати альтернативний варіант забезпечення постійного обміну повітря – вентиляцію з рекуперацією тепла. За рахунок пристрою-рекуператору свіже повітря буде постійно надходити до житло та буде при цьому одразу мати комфортну температуру, а протяги залишаться у минулому. Рекуператор може працювати у цілодобовому режимі, його немає потреби вимикати. Він незамінний, якщо вдома зібралася велика кількість людей, й провітрювання просто неможливо організувати. Рекуператор забезпечить комфортний сон, легкість дихання, запобігатиме головному болю та респіраторним захворюванням.

Інші статті