Запотівають пластикові вікна? Чому це відбувається та як боротися з проблемою?

Заміна старих дерев'яних вікон на металопластикові – рішення ефективне та поширене. Вони довговічні, надійні, дешевше за дерев'яні та прості у догляді. Саме це й спонукає українців при ремонті віддавати перевагу металопластику.

Але нерідко після установки нового вікна мешканці будинку починають відчувати, що у квартирі стає душно, повітря відчувається спертим, з’являється сонливість. А у цей час на вікнах поступово починає накопичуватися конденсат. Виробники вікон не вважають таку проблему дефектом, оскільки вологість на склі сигналізує тільки про проблеми з вентиляцією у будинку. А ось вікно, позбавлене мікрощілин, якраз справно справляється зі своєю функцією – не пропускати повітря.

Запотівання вікон: механізм виникнення

Якщо ви помітили, що вікна запотівають, на них збираються крапельки вологи або утворюються цілі підтьоки на підвіконні, причина найчастіше за усе полягає у перенасиченості повітря вологою.

Такий ефект виникає відразу з кількох причин:

  • коли люди знаходяться всередині приміщення, вони за рахунок власного дихання насичують повітря вологою;
  • на підвищення рівня вологості у квартирі також впливає наявність кімнатних рослин;
  • вологість у кухонних приміщеннях та санвузлі – не новина, оскільки водяна пара від каструль та чайників або краплі, що розлітаються від працюючого водопровідного крану, залишаються у повітрі та нерідко поширюються усією квартирою;
  • одночасно з цим потрібно взяти до уваги те, що герметичність металопластикових вікон, на відміну від поширених раніше неякісних дерев’яних вікон, дуже висока: за рахунок щільного прилягання стулки до рами, наявності ущільнювачів та запаяних склопакетів, вихід повітря через віконний проріз при закритих вікнах є просто неможливим;
  • при цьому, у холодну пору року звичне провітрювання частково відкритими вікнами не справляється з виведенням відпрацьованого повітря у повній мірі. Кондиціонер, усупереч поширеній думці, не може вирішити проблему конденсату на вікнах, оскільки він не виводить вологу з приміщення, а усього лише охолоджує наявне у приміщенні повітря, змушуючи його циркулювати по колу.

Таким чином, запотівають вікна найчастіше не через неправильну установку, а через неправильно організовану вентиляцію. І, до речі, трапляється це не тільки взимку, коли мало хто готовий відкривати вікна навстіж, а й у літню пору – наприклад, при роботі кондиціонерів або вентиляторів, яким потрібен замкнутий простір для організації циркуляції повітряних мас та їх охолодження.

Чим небезпечний конденсат на вікнах?

Звичайно, сказати, що запітнілі вікна несуть у собі загрозу, не можна. Але це показник того, що мікроклімат у приміщенні порушений, вологи занадто багато, а повітря не оновлюється, застоюється, й у ньому активно розмножуються мікроорганізми. У результаті загрозою стають:

  • різноманітні бактерії та грибки, які можуть призвести до захворювань органів дихання;
  • зростаюча на стінах цвіль, а також вогкість, яка призводить до втрати зовнішнього вигляду стін та стелі (шпалери, які відклеїлися через вологість, підтьоки на стінах або стелі, підлогове покриття, що роздулося);
  • труднощі з диханням, головні болі та відчуття втоми – якщо належної циркуляції повітря немає, це одразу ж позначається на самопочутті людини, адже мозок та кровоносна система отримують недостатню кількість кисню;
  • нарешті, постійний конденсат на вікнах може поступово зіпсувати підвіконня та рами вікон.

Особливо від поганої вентиляції та підвищеної вологості страждають діти, люди похилого віку та ті, хто хворіє на хронічні респіраторні захворювання. Але й здоровій людині постійно знаходитися у приміщенні з підвищеною вологістю та надлишком вуглекислого газу не варто.

Шляхи вирішення проблеми запотівання вікон

Якщо ви усе-таки зіткнулися з проблемою запітнілих вікон, є декілька шляхів для її вирішення. Найбільш очевидний – це регулярне провітрювання. Але чи дуже це ефективно? Безумовно, провітрювання потрібне й важливе, але при цьому:

  • взимку ви не зможете надовго залишати вікна навстіж, адже з повітрям з вулиці до будинку будуть потрапляти опади та задувати вітер, а саме повітря буде заходити надмірно охолодженим, через що у квартирі буде просто холодно;
  • мікропровітрювання, яке використовується у сучасних вікнах, теж не найкраще рішення – воно не дозволяє повноцінно замінювати відпрацьоване повітря, а служить тільки вивітрюванню тепла з приміщення. Надлишок вологи залишається всередині.

Спосіб другий – примусова вентиляція, тобто, витяжка. Багато хто встановлює її у санвузлах або на кухнях, але у такого методу також є свої недоліки:

  • занадто гучна робота – постійний шум у приміщенні буде відволікати вас та завдавати дискомфорту;
  • витяжні вентилятори виводять повітря назовні без його заміни.

Тож що робити у такому випадку? Оптимальним рішенням на додаток до витяжки на кухні та у санвузлі стане установка рекуператора –вентиляційного пристрою, який працює припливно-витяжним способом. Рекуператор не просто витягає з приміщення відпрацьоване повітря – при русі повітряних мас у обидва боки у його камері відбувається процес теплообміну: відпрацьоване повітря віддає своє тепло та виходить назовні, а потік свіжого повітря, що приходить з вулиці, забирає це тепло та нагрівається, потрапляючи всередину свіжим та теплим .

Завдяки своєму принципу роботи, рекуператор одразу заробляє кілька переваг:

  • його можна встановити у будь-якій кімнаті, він ховається у стіні – й усередині приміщення буде майже непомітним;
  • рекуператори є найбільш енергоефективними вентиляційними пристроями (їхнє енергоспоживання не перевищує 5 Вт на годину), але при цьому вони економлять до 91% тепла, яке знаходиться у приміщенні, не даючи йому вивітритися через відкрите вікно;
  • рекуператор очищує повітря та нормалізує рівень вологості у приміщенні, що є запорукою здоров’я мешканців.

Якщо у вашому будинку вікна запотівають регулярно, пам’ятайте, що рано чи пізно це призведе до появи шкідливого для здоров’я грибку! Тому вже сьогодні необхідно прийняти рішення про встановлення у будинку рекуператорів, дійсно ефективних та економних пристроїв.

Інші статті

Підписатися на розсилку